debreczyk-zamieszkiJuż drugi raz w ciągu ostatnich kilku dni, na terenie obozu dla uchodźców na Węgrzech wybuchły zamieszki. Ich przyczyną miał być konflikt religijny pomiędzy dwoma przybyszami z Afganistanu, do którego włączyli się kolejni imigranci.

Uchodźcy przebywający na terenie obozu w Debreczynie po konflikcie na terenie placówki wyszli na pobliską ulicę, gdzie rozpoczęli demolowanie i podpalanie śmietników, a także zaatakowali kamieniami przejeżdżające samochody. Do akcji wkroczyła policyjna prewencja, która zaprowadziła spokój przy pomocy gazu łzawiącego. W starciach ranny został jeden policjant, a ogółem w akcji brało udział około 150 funkcjonariuszy.

Zamieszki wybuchły po religijnym konflikcie, który miał miejsce na terenie obozu dla uchodźców. Według dwóch różnych relacji chodziło o Koran – pierwsza wersja mówi o trzymaniu na nim nóg przez jednego z Afgańczyków, natomiast druga dotyczy 200 euro, które uchodźca miał wyjąć z księgi wyznawców islamu.

W ubiegłym tygodniu do podobnej sytuacji doszło w obozie w Röszke przy granicy Węgier z Serbią. Imigranci nie chcieli wówczas pozostawić swoich danych biometrycznych i domagali się natychmiastowego wydania im wiz.

na podstawie: alfahir.hu, hungarytoday.hu