CweleDo francuskiej prasy wyciekła kopia projektu ustawy dotyczącej legalizacji „małżeństw” homoseksualnych. Zakłada ona m.in zredukowanie w Kodeksie Cywilnym słów „matka” i „ojciec” jedynie do pojęcia „rodzice”.

Opublikowana przez katolicką gazetę Le Vie kopia projektu potwierdza to, co wcześniej o nowej ustawie wiedzieli Francuzi. Pierwsza część projektu mówi o małżeństwie jako „związku dwojga ludzi o takiej samej lub odmiennej orientacji seksualnej”. Część druga gwarantuje parom jednopłciowym takie same prawa adopcyjne, jak normalnym rodzinom.

Nieznanym wcześniej opinii publicznej faktem jest natomiast usunięcie słów „matka” i „ojciec” z Kodeksu Cywilnego. Minister sprawiedliwości, Christiane Taubira, mówiła o szczegółach ustawy w wywiadze dla katolickiej gazeto La Croix, broniąc praw adopcyjnych homoseksualistów i argumentując to tym, że „nikt nie jest w stanie zagwarantować, że para heteroseksualna zapewni dziecku lepsze warunki niż para homoseksualna”.

W ostatnim czasie pani minister konsultowała kolejne punkty ustawy z organizacjami zrzeszającymi aktywistów homoseksualnych. Te jednak nie są do końca zadowolone, gdyż nie została ostatecznie rozstrzygnięta kwestia sztucznego zapłodnienia dla par lesbijek.

Inne zastrzeżenia organizacji homoseksualistów dotyczą praw obojga partnerów do opieki nad dzieckiem z normalnego małżeństwa jednego z nich. Przedstawiciele rządu na razie nie skomentowali medialnego przecieku. Ustawa ma zostać zaprezentowana 31 października.