Rząd chorwackiej prawicy zaproponował zmiany w prawie dotyczące weteranów wojennych, którzy w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku brali udział w wojnie o odłączenie kraju od Jugosławii. Przede wszystkim podwyższona ma zostać kwota minimalnej emerytury, a także pomoc dla byłych żołnierzy i ich rodzin mających obecnie problem ze znalezieniem zatrudnienia.

O propozycji zmian w ustawie o chorwackich obrońcach ojczyzny i ich rodzin poinformował premier Andrej Plenković, a jego gabinet debatował o sprawie w przeddzień Dnia Zwycięstwa obchodzonego w Kninie i ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej wojny o odłączenie Chorwacji od Jugosławii. Większość nowych przepisów ma przy tym wejść w życie od 1 marca 2018 oraz 1 stycznia 2019 roku.

Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim minimalnych emerytur dla weteranów wojny z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, strategii opieki zdrowotnej dla byłych żołnierzy, zapomóg dla wojskowych i ich rodzin dotkniętych bezrobociem, a także utrzymania dotychczasowych praw nabytych. Szacuje się, że w Chorwacji zarejestrowano prawie 506 tys. weteranów wojennych, z czego do dziś żyje ich około 443 tys.

Aż 82 tys. z nich nie ma natomiast stałego zatrudnienia i bieżących środków do życia, co dotyka także ich rodzin. Dlatego centroprawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) chce wprowadzić dla nich specjalne świadczenia, których wysokość będzie zależeć od długości ich bojowej aktywności w czasie wojny niepodległościowej. Dodatkowo emerytury dla weteranów mają nie tylko ulec zwiększeniu, lecz jednocześnie zmniejszony ma zostać wiek emerytalny.

Na podstawie: narod.hr, index.hr.