svp-freipass-fur-alleSzwajcarska Partia Ludowa uważa, że prawo międzynarodowe w coraz większym stopniu wpływa na przepisy krajowe. Dlatego ugrupowanie rozpoczęło zbiórkę podpisów pod inicjatywą referendalną, która ma zdecydować o tym, czy szwajcarskie prawo będzie stanowione suwerennie.

Podczas zjazdu delegatów Szwajcarskiej Partii Ludowej (Schweizerische Volkspartei), omawiano głównie kwestię suwerenności kraju. Jeden z członków rządu, Ueli Maurer skrytykował rozmycie pojęcia suwerenności w Szwajcarii. Jego zdaniem, doświadczenia historyczne wskazują na negatywne konsekwencje oddawania własnych kompetencji obcym podmiotom, a zrzekanie się niezależności jest cofaniem się wstecz. Maurer dodał, że „globalna konwergencja państw”, nie istnieje.

Przewodniczący SVP, Toni Brunner określił samostanowienie jako podstawę sukcesu Szwajcarii. Tymczasem politycy starają się ograniczyć demokrację bezpośrednią, prawa obywateli i neutralność kraju w sferze międzynarodowej. Dlatego jego partia w roku wyborczym będzie bronić samostanowienia, rozsądnej polityki gospodarczej oraz niskich obciążeń fiskalnych.

Wiceprezes ludowców Christoph Blocher także skrytykował działania polityków pozostałych partii, chcących podważyć niepodległość Szwajcarii. Pomniejszył też znaczenie prawa międzynarodowego, ponieważ jego kraj nie musi mieć narzuconych deklaracji o prawach człowieka, bowiem przestrzegał ich zanim różnej maści naukowcy je skodyfikowali. Blocher przestrzegł też przed zamachem na demokrację bezpośrednią i skrytykował akceptację polityków dla masowej imigracji.

Prof. Hans-Ueli Vogt z Uniwersytetu w Zurychu powiedział natomiast, że jeśli Szwajcarzy nie chcą zaakceptować nowych rozwiązań, choćby z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, powinno respektować się ich wolę. Szwajcarii nie potrzeba żadnych międzynarodowych sądów, a także specjalnych przepisów o prawach człowieka, opracowywanych przez wąską grupę urzędników, ekspertów i sędziów, nie mających demokratycznej legitymacji i nie podlegających żadnej kontroli i odpowiedzialności. Naukowiec dodał, że wiele państw może zazdrościć Szwajcarii demokratycznego porządku.

na podstawie: nzz.ch