Ortodoksyjny Żyd Aron Berger będzie jednym z kandydatów flamandzkiej chadecji w zbliżających się wyborach samorządowych w Belgii. Nowy działacz partii Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów jest znany głównie z kontrowersyjnych wypowiedz i i zachowań, ponieważ w zgodzie z radykalnym judaizmem nie podaje on ręki kobietom, a także sprzeciwia się istnieniu szkół z klasami koedukacyjnymi.

Wybory do rad regionalnych i lokalnych w Belgii odbędą się dopiero w połowie października, ale większość ugrupowań w tym kraju już teraz przedstawia swoich kandydatów. Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (CD&V) ogłosili więc, iż z ich ramienia o mandat radnego w Antwerpii powalczy Aron Berger, jeden z najbardziej znanych przedstawicieli belgijskiej społeczności żydowskiej. Berger ma więc powalczyć o poparcie niezwykle licznych w tym mieście ortodoksyjnych wyznawców judaizmu.

Obecność ortodoksyjnego Żyda na liście flamandzkich chadeków spowodowała spore zainteresowanie belgijskich mediów, uważających Bergera za postać niezwykle kontrowersyjną. Jest on znany między innymi z tego, iż w zgodzie z ultra-konserwatywnym judaizmem nie podaje on ręki kobietom, ponieważ według jego przekonań są one (podobnie jak w wielu odłamach islamu) „nieczyste” i tym samym nie mogą chociażby uczestniczyć w tych samych religijnych praktykach co mężczyźni.

Przed pięcioma laty Berger wypowiadał się również na temat belgijskiego systemu edukacji., a jego niepokój budziły zwłaszcza szkoły z klasami edukacyjnymi, bowiem uznaje on podobne rozwiązanie za „maltretowanie dzieci”. Sam kandydat chadeków twierdzi, iż będzie zawsze wierny swoim konserwatywnym przekonaniom, które jego zdaniem nie stoją w sprzeczności z wartościami takimi jak szacunek wobec kobiet.

Belgijskie ugrupowania zdają sobie doskonale sprawę, iż w wielokulturowym i wieloetnicznym społeczeństwie ich sukces zależy głównie od głosów mniejszości etnicznych i religijnych, dlatego ich przedstawiciele znajdują miejsca na listach różnych partii. Co najbardziej ciekawe, ugrupowanie flamandzkich chadeków ma w swoich szeregach także „dawnych” islamskich ekstremistów, a z powodu politycznej poprawności sprzeciwia się chociażby zakazowi uboju rytualnego.

Na podstawie: re-act.be, gva.be.