flagofsaPrzedmiotem debaty publicznej w Republice Południowej Afryki stał się hymn tego państwa, który zawiera elementy starego hymnu z czasów apartheidu. Nowy hymn RPA składa się ze zwrotek śpiewanych w różnych językach: xhosa, zulu, sotho, afrikaans i angielskim. W 1995 wiersz Nkosi Sikelel’ iAfrica, napisany przez Enocha Sontongę został drugim, obok Die Stem van Suid-Afrika, hymnem RPA. W 1997 roku połączono obie pieśni, co miało ukazywać wielorasowy charakter społeczeństwa RPA. Teraz okazał się on być przyczyną rasowych podziałów.

Eliminacji fragmentów Die Stem domagają się zwolennicy byłego lidera młodzieżówki Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) Juliusa Malemy zrzeszeni w jego nowej partii Bojowników Wolności Gospodarczej (EFF). Południowoafrykański muzyk Steve Hofmeyr śpiewający w języku afrikaans, podczas festiwalu w Innibos zaśpiewał jedynie część Die Stem, podobnie było podczas jego wsytępów w Australii. Mbuyiseni Ndlozi z EFF domaga się usunięcia Die Stem z hymnu jako budzącego skojarzenia z apartheidem. „Swoje” części hymnu śpiewają także organizacje polityczne zrzeszające czarną większość.

Rzecznik afrykanerskiej organizacji społecznej AfriForum Ernst Roets powiedział, że usunięcie fragmentów starego hymnu byłoby kolejnym krokiem w marginalizacji i wykluczeniu białej mniejszości kraju. Przypomniał on o narastającej wrogości wobec białych i atakach na nich. Jego zdaniem wykluczanie elementów kultury afrykanerów z życia publicznego to czytelny sygnał, że nie są tam oni mile widziani i może zwiększyć ich obawy o bezpieczeństwo.
Rzecznik parlamentarny ANC Moloto Mothapo powiedział, że jakiekolwiek zmiany w konstytucji muszą zdobyć poparcie 2/3 posłów. EFF Juliusa Malemy ma, którego zwolennicy na wiecach publicznych wzywają do

wywłaszczenia białych oraz śpiewają pieśń „Zastrzelić Burów zastrzelić farmerów” mają 25 miejsc w parlamencie. Jeśli złożona zostanie propozycja ustawy mającej na celu zmianę hymnu będą musieli zdobyć poparcie wśród posłów Sojuszu Demokratycznego (89 miejsc) oraz ANC (249 miejsc).

W 2012 roku niektóre organizacje zrzeszające czarnych radykałów proponowały zmianę nazwy stolicy RPA Pretorii na Tshwane. Zmiana ta nie doszła jednak do skutku m.in. ze względu na intensywną kampanię sprzeciwu organizacji afrykanerskich.

Na podstawie: South Africa Times Live