Na Islandii zakończyły się testy czterodniowego tygodnia pracy. Autorzy eksperymentu twierdzą, że okazał się on „ogromnym sukcesem”, bo pracownicy byli dużo mniej zestresowani i narażeni na wypalenie zawodowe, a dodatkowo odzyskali równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Dodatkowo za jego sprawą zmieniły się warunki islandzkiego rynku pracy.

Testy czterodniowego tygodnia pracy odbywały się na Islandii w latach 2015-2019. Objętych zostało nimi około 2,5 tysiąca pracowników, stanowiących blisko 1 proc. całej czynnej zawodowo populacji kraju. Podczas eksperymentu islandzcy pracownicy wykonywali swoje obowiązki krócej o jeden dzień, co nie wiązało się jednak z redukcją ich dotychczasowego wynagrodzenia.

Wyniki testu miały okazać się „ogromnym sukcesem”. Zdaniem badaczy wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy pozytywnie wpłynęło na różne aspekty życia pracowników. Byli oni więc mniej zestresowani i narażeni na wypalenie zawodowe, znaleźli balans między życiem zawodowym a prywatnym oraz poprawili stan swojego zdrowia, w tym także psychicznego.

Eksperyment wpłynął także pozytywnie na islandzki rynek pracy. Już blisko 86 proc. tamtejszych pracowników renegocjowało swoje warunki pracy, albo też przeszło bądź w najbliższej przyszłości przejdzie właśnie na tryb krótszego tygodnia roboczego.

Na podstawie: polsatnews.pl, bbc.com.

Zobacz również: