Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał najnowsze informacje dotyczące liczby wniosków złożonych w ostatnim czasie w ramach programu 500 plus. Ogółem uchodźcy z Ukrainy otrzymają pieniądze na prawie 700 tysięcy dzieci, co będzie kosztowało budżet miesięcznie około 350 milionów złotych miesięcznie.

Minister edukacji i oświaty Przemysław Czarnek stwierdził niedawno, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do naszego kraju mogło przyjechać nawet 700-800 tysięcy dzieci w wieku szkolnym. Z kolei ZUS informuje o blisko 445 tysiącach wniosków złożonych o wypłaty w ramach programu 500 plus.

Pieniądze ze sztandarowego świadczenia przeforsowanego przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczoną Prawicę mają więc trafić do prawie 691 tysięcy osób. Łatwo policzyć, że koszty wypłaty pieniędzy dla Ukraińców to prawie 350 milionów złotych miesięcznie.

Przy tej okazji ZUS przypomniał, że osoby wyjeżdżające zagranicę są zobowiązane do poinformowania o tym polskich urzędników. Po 30 dniach spędzonych poza Polską traci się bowiem prawo do otrzymywania programu 500 plus. Na razie wojewódzkie oddziały ZUS mają otrzymywać tylko kilka takich sygnałów dziennie.

Na podstawie: businessinsider.com.pl.