strefa-euroWiceprzewodniczący bawarskiej CSU i główny krytyk niemieckiej polityki ratowania strefy euro, postanowił zrezygnować ze wszystkich funkcji w parlamencie i partii. Peter Gauweiler oświadczył, że jego decyzja ma związek z presją ze strony kierownictwa chadecji.

Peter Gauweiler poinformował we wtorek, że składa mandat posła do Bundestagu, a także rezygnuje ze stanowiska wiceprzewodniczącego bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Niemiecki polityk twierdzi, że różni się ze swoją partią na temat ratowania strefy euro poprzez dalsze udzielanie kredytów Grecji. Gauweiler zrezygnował też pod presją władz CSU, choć podkreśla, iż wybierając go w 2013 r. na wiceprzewodniczącego partii, wiedziano o jego negatywnym podejściu do waluty euro.

Decyzję Gauweilera pochwalił przewodniczący CSU i premier Bawarii Horst Seehofer, który podziękował mu za pracę dla chadeków. Seehofer był jednocześnie krytykiem działań Gauweilera, takich jak wnoszenie skarg do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, dotyczących zapisów Traktatu Lizbońskiego czy pomocy finansowej dla Grecji.

Głos w sprawie zabrali również eurosceptycy z Alternatywy dla Niemiec (AfD). Lider ugrupowania Bernd Lucke zaprosił Gauweilera w szeregi eurosceptyków.

na podstawie: jungefreiheit.de, welt.de