boycott-israelKilkanaście rządów państw Unii Europejskiej wezwało unijną komisarz ds. polityki zagranicznej, Federicę Mogherini, aby przyspieszyła proces dokładnego oznakowania produktów pochodzących od izraelskich osadników na terytoriach palestyńskich.

Plan zastosowania podobnych rozwiązań pojawił się po raz pierwszy w 2012 r., spotykając się oczywiście z negatywną reakcją Izraela. Ministrowie spraw zagranicznych 16 z 28 państw członkowskich UE (w tym Polski) uważają, że procedura oznaczania izraelskich produktów pochodzących z terytoriów palestyńskich okupowanych nielegalnie, powinna zostać przyspieszona.

Zdaniem dyplomatów, dalsza rozbudowa osiedli przez Izrael grozi perspektywie uchwalenia ostatecznego porozumienia pokojowego, pomiędzy Izraelem i Palestyną. Stąd nie do przyjęcia jest sytuacja, w której produkty powstające dzięki nielegalnemu osadnictwu znajdują się w normalnym obiegu handlowym.

Izraelczycy konsekwentnie krytykują podobne działania wobec Palestyny, tymczasem sama Mogherini została skrytykowana za grudniową wizytę terytoriów palestyńskich.

na podstawie: maannews.com