isil-usaSondaż dotyczący poglądów Palestyńczyków na warunki życia w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, a także sytuacji na Bliskim Wschodzie, wskazuje, że nie uważają oni Państwa Islamskiego za reprezentację muzułmanów. Twierdzi tak 92 proc. respondentów.

Badania wykonano na reprezentatywnej grupie 1200 osób zamieszkujących oba skupiska Palestyńczyków. 92 proc. respondentów uważa, że Państwo Islamskie nie reprezentuje prawdziwego islamu, a dokonywane przez nie zbrodnie, nie mogą być podstawą prawdziwego państwa muzułmańskiego. 49 proc. badanych potępia natomiast agresję państw arabskich na Jemen, zaś przeciwnego zdania jest jedna trzecia Palestyńczyków.

Zaledwie 1 proc. uważa natomiast, że w stosunku do poprzedniego roku sytuacja ich rodziny poprawiła się, a blisko 74 proc. twierdzi, iż sprawy w Palestynie poszły w złym kierunku. Przekłada się to na poparcie dla rządzących. Prezydent Mahmud Abbas cieszy się popularnością mniej niż 50 proc. Palestyńczyków, co jest najgorszym wynikiem w czasie jego 1-letniej prezydentury. 68 proc. mieszkańców Strefy Gazy uważa natomiast, że Hamas nie robi wystarczająco dużo, aby ulżyć cierpieniom tamtejszej ludności. 57 proc. krytykuje również działania organizacji międzynarodowych.

Zdecydowana większość, bo aż 82 proc. popiera natomiast przeprowadzenie natychmiastowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Jednocześnie 45 proc. respondentów nie zamierza głosować lub nie wie na kogo odda głos w najbliższej elekcji. Najpopularniejszym politykiem jest natomiast Marwan Bargouthi z Al-Fatahu.

Palestyńczycy są też zmęczeni konfliktami. 67 proc. sprzeciwia się wybuchowi trzeciej Intifady, a równocześnie 64 proc. twierdzi, że Palestyna jest dalej od utworzenia niepodległego państwa niż była blisko 20 lat temu.

na podstawie: english.pnn.ps