Islamska Partia Turkiestanu ogłosiła, że jej siły znajdujące się w syryjskiej prowincji Idlib przystąpiły do ofensywy przeciwko Syryjskiej Armii Arabskiej. Ekstremiści rekrutujący się głównie z ujgurskiego ruchu separatystycznego w Chinach stanowią jedną z głównych grup „rebelianckich” w tej części Syrii, a ich obecna operacja ma na celu odbicie z rąk syryjskiego wojska bazy lotniczej w miejscowości Abu-Duhur.

Już przed tygodniem dżihadyści z prowincji Idlib chwalili się w sieci internetowej swoimi czołgami oraz siłami zmotoryzowanymi, które zaczęły być wówczas przerzucane z zachodniej części prowincji Idlib na jej wschodnie tereny, czyli w rejony trwającej od ubiegłego tygodnia ofensywy Syryjskiej Armii Arabskiej. To właśnie te grupy uczestniczą teraz w kontrofensywie wymierzonej w dotychczasowe postępy wojsk rządowych.

Islamska Partia Turkiestanu zapowiedziała dzisiaj, że jej głównym celem jest obecnie odbicie z rąk syryjskich żołnierzy lotniska w miejscowości Abu-Duhur, które zostało wczoraj wyzwolone po tym, jak wpadło w ręce terrorystów we wrześniu 2015 roku. Ujgurscy ekstremiści podali jednocześnie informację o pierwszych sukcesach w postaci zajęcia kilku wiosek oraz zabicia „wielu syryjskich żołnierzy”, ale jak dotąd w ich komunikatach nie pojawiły się ani dokładne lokalizacje, ani liczby.

Ugrupowanie muzułmanów z zachodnich prowincji Chińskiej Republiki Ludowej należy do najsilniejszych grup działających w prowincji Idlib, która opanowana jest przez kilka zwalczających się nawzajem frakcji dżihadystów. W poniedziałek Ujgurzy padli zresztą ofiarą porachunków pomiędzy terrorystami, bowiem ogromna eksplozja zniszczyła ich siedzibę w mieście Idlib, a śmierć poniosły w niej 23 osoby.

Na podstawie: almasdarnews.com.

Zobacz również:

Syryjska armia prowadzi ofensywę przeciwko „rebeliantom”