Polityk włoskiej Partii Demokratycznej Maurizio Sguanci zdecydował się na dość kontrowersyjny krok wśród tamtejszej lewicy, a mianowicie pochwalił rządy Benito Mussoliniego. Jego zdaniem „Duce” miał co prawda krew na swoich rękach, ale w ciągu dwudziestu lat zrobił dla Włoch więcej niż współcześni politycy przez ostatnie cztery dekady, wprowadzając szereg prospołecznych rozwiązań ekonomicznych.

Lider listy wyborczej włoskiej lewicy w okręgu obejmującym Florencję postanowił podzielić się w Internecie swoimi refleksjami na temat rządów Benito Mussoliniego. Squanci uważa więc, że historyczny przywódca ruchu faszystowskiego, sprawujący funkcję szefa rządu w latach 1922-1943, zrobił w tym okresie dużo więcej niż politycy w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Działacz lewicowej Partii Demokratycznej (Pd) zaznacza przy tym, że „Duce” odpowiada oczywiście także za szereg okrucieństw.

Jego rządy miały jednak składać się z całego pakietu pozytywów. Squanci przypomina, iż to właśnie Mussolini dokonał zmian w prawie pracy, wprowadził reformy przemysłową, płacową, emerytalną, edukacyjną oraz rolną a ponadto wprowadził bonusowe wynagrodzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia, odnowił linie kolejowe, wybudował mieszkania socjalne oraz utworzył wiele uniwersytetów, szkół i placówek wojskowych.

Wpis lewicowego polityka na portalu Facebook wywołał oczywiście falę komentarzy, głównie nieprzychylnych, co nie powinno dziwić w kontekście mocnego zacietrzewienia ideologicznego włoskich „antyfaszystów”. Z tego powodu Squanci ostatecznie przeprosił za swoje słowa, które mogły w jego opinii urazić niektóre osoby.

Na podstawie: ilgiornale.it.