Przedstawiciele ponad siedemdziesięciu syryjskich plemion z północnej części kraju zapowiedziały, że będą stawiać opór obcym siłom znajdującym się na terenie Syryjskiej Republiki Arabskiej. Deklarując wierność rządowi w Damaszku chcą one walczyć z amerykańskimi, francuskimi, kurdyjskimi i tureckimi siłami naruszającymi jedność terytorialną państwa, w tym przede wszystkim z opierającymi się na zagranicznej pomocy Kurdami z Syryjskich Sił Demokratycznych.

Przywódcy plemienni z północno-wschodniej części Syrii spotkali się w mieście Dajr Hafir, znajdującym się nieopodal miasta Aleppo. Przedstawiciele siedemdziesięciu grup, wywodzących się głównie z prowincji Aleppo, Al-Hasaka oraz Ar-Rakka, potwierdzili swoje poparcie dla legalnych syryjskich władz w Damaszku, a także podkreślili znaczenie jedności terytorialnej Syryjskiej Republiki Arabskiej oraz zasad konstytucyjnych na jakich jest ona oparta. Przede wszystkim jednak zapowiedzieli zjednoczenie w celu wypędzenia obcych sił z Syrii.

Tym samym w najbliższym czasie mają powstać „ludowe jednostki ruchu oporu”, które będą walczyć u boku Syryjskiej Armii Arabskiej. Ich celem ma być wyparcie z syryjskiego państwa jednostek amerykańskich, francuskich, kurdyjskich oraz tureckich, obecnie stacjonujących właśnie w północnej części kraju. Przywódcy plemienni są zainteresowani zwłaszcza konfrontacją z kurdyjskimi Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), ponieważ to właśnie na kontrolowanych przez nich terytoriach stacjonują amerykańscy żołnierze.

Uczestnicy zjazdu w Dajr Hafir są więc przeciwnikami nielegalnej obecności obcych sił w Syrii, zaś zebranie w jednym miejscu tylu przywódców plemiennych jest wyrazem jedności syryjskiego narodu w obliczu obcego zagrożenia. Warto wspomnieć, że syryjski prezydent Baszar al-Assad przed kilkoma dniami powiedział wprost, iż największym problemem dla syryjskiego rządu są właśnie siły kurdyjskie, dlatego dojdzie on do porozumienia z bojownikami SDF przeciwnymi obcemu wsparciu lub też przejdzie do rozwiązań militarnych.

Na podstawie: albaathmedia.sy, presstv.com, almasdarnews.com.