Rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział, iż jego kraj nie będzie przekonywał Irańczyków do opuszczenia terytorium Syrii, dlatego też nie zamierza w tej kwestii spełnić żądań Izraela i Stanów Zjednoczonych. Putin dodał, że te kwestię może rozstrzygnąć tylko dialog pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami, a także gwarancja państw zachodnich, iż one również nie będą mieszały się wówczas do wewnętrznych spraw syryjskiego państwa.

Temat wycofania irańskich wojsk z Syryjskiej Republiki Arabskiej jest podnoszony przez Amerykanów i syjonistów od wielu miesięcy, lecz Damaszek nie chce spełnić żądań Waszyngtonu i Tel Awiwu, ponieważ irańscy żołnierze i doradcy wojskowi obecni są w tym kraju na wyraźne zaproszenie syryjskiego rządu. Stanowisko syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada podziela więc jego rosyjski odpowiednik, który mówił na ten temat podczas dorocznego klubu dyskusyjnego organizowanego w rosyjskim Soczi.

Prezydent Rosji uważa więc, że Moskwa nie może zmusić Teheranu do opuszczenia syryjskiego terytorium, ponieważ może zdecydować o tym tylko Damaszek. Kwestia ta musiałaby być jednak omówiona pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami, do których Putin zaliczył Rosję, Iran, Stany Zjednoczone i Syrię. Dodatkowo rosyjska głowa państwa oczekuje gwarancji, iż kraje wzywające Irańczyków do opuszczenia Syrii same nie będą mieszać się do polityki tego państwa.

W ubiegłym tygodniu Michaił Bogdanow, specjalny wysłannik rosyjskiego prezydenta na Bliskim Wschodzie, odrzucił izraelskie wezwania do opuszczenia Syrii przez Irańczyków, ponieważ taką decyzję mogą podjąć jedynie syryjskie władze. Dyplomata w rozmowie z izraelską telewizją dodał, że Syria jest suwerennym państwem, stąd może ona współpracować z każdym wybranym przez siebie krajem.

Jednocześnie Putin odniósł się do amerykańskich sankcji wobec Iranu. Jego zdaniem Stany Zjednoczone same osłabiają zaufanie do dolara jako uniwersalnego środka płatniczego i głównej waluty rezerwowej, ponieważ poprzez swoje decyzje zmuszają one inne państwa do poszukiwania nowych środków transakcyjnych.

Na podstawie: presstv.com.