Grupa konserwatywnych duchownych i naukowców wystosowała specjalny apel, w którym zwraca się do biskupów o potępienie papieża Franciszka za szerzone przez niego herezje. Według autorów listu pontyfikat Argentyńczyka doprowadził do poważnego kryzysu w Kościele katolickim, ponieważ ma on zajmować zbyt łagodne sprawo w najważniejszych kwestiach doktrynalnych.

Liczący blisko dwadzieścia stron apel ukazał się na portalu internetowym Life Site News, określanym przez inne media mianem głównej platformy ataków na Ojca Świętego ze strony konserwatywnej inteligencji katolickiej. Wśród jego sygnatariuszy znalazło się dziewiętnastu duchownych oraz pracowników naukowych, pośród których najbardziej rozpoznawalnym jest ksiądz zakonu dominikanów Aidan Nichols.

„Podejmujemy tę interwencję jako ostateczną odpowiedź na narastające szkody spowodowane przez słowa i działania papieża Franciszka w ciągu kilku lat, które doprowadziły do jednego z najgorszych kryzysów w historii Kościoła katolickiego” – można przeczytać w uzasadnieniu przedstawionym przez autorów listu, którzy dodatkowo zawarli w nim wiele biblijnych cytatów oraz wypowiedzi poprzednich papieży.

Konserwatyści zarzucają Franciszkowi przede wszystkim zbyt łagodne stanowisko wobec aborcji i homoseksualizmu, szczególnie poprzez otwarty dialog ze środowiskami zboczeńców. Ponadto szkody przynieść miały jego pochlebne wypowiedzi dotyczące protestantyzmu i islamu. Z tego powodu domagają się oni zajęcia stanowiska w tej sprawie przez biskupów i wezwania głowy Kościoła katolickiego, aby „wyrzekł się herezji, które głosił”.

Na podstawie: reuters.com.