Nowa podstawa programowa dla szkół w Szwecji nie przewiduje obowiązkowej nauki hymnu państwowego, psalmów oraz tradycyjnych pieśni nordyckich. Według urzędu zajmującego się tamtejszym systemem edukacji, dzięki temu możliwe będzie uniknięcie przeładowania tamtejszego programu nauczania.

Szwedzka Narodowa Agencja Edukacji, działająca pod nadzorem tamtejszego Ministerstwa Edukacji, właśnie zaprezentowała projekt nowej podstawy programowej dla młodszych klas szkół podstawowych. Najbardziej kontrowersyjna zmiana dotyczy nauczania wspomnianego hymnu, a także psalmów oraz tradycyjnych pieśni nordyckich, które jak dotąd były obowiązkowym elementem lekcji muzyki.

Teraz mają one nie znajdować się w programie nauczania, ponieważ Agencja uważa, że w ten sposób można uniknąć zbytniego obciążania uczniów kolejnymi elementami wiedzy. Zamiast tego mają oni uczyć się „muzyki nawiązującej do rzeczy, które znają z codzienności, a także tradycji muzycznych związanych z różnymi świętami”.

Propozycja rządowej instytucji spotkała się z ostrą krytyką opozycyjnej centroprawicy. Według Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (Moderaterna) taki krok oznaczałby, że szwedzka szkoła przestaje uczyć historii kraju i rezygnuje z przekazywania młodym Szwedom wartości będących podstawą tamtejszej kultury. Liberałowie nie chcą z kolei mieć zaufania do instytucji nie mającej szacunku do szwedzkich dziejów.

Anna Westerholm, kierownik działu nauczania Narodowej Agencji Edukacji, nie uważa krytyki jej propozycji za zasadną. Podkreśla ona, że hymn narodowy i tak bez wzmianki w programie nauczania będzie pozycją obowiązkową, co potwierdzają również nauczyciele muzyki konsultujący projekt.

Na podstawie: svd.se.