„Umowa stulecia” proponowana przez administrację Stanów Zjednoczonych spotkała się z krytyką nie tylko samych Palestyńczyków, lecz także biskupów katolickich sprawujących swoją posługę na Ziemi Świętej. Ich zdaniem plan prezydenta Donalda Trumpa jest inicjatywą jednostronną, dlatego nie zapewnia on stronie palestyńskiej jej godności i praw.

Oświadczenie w sprawie propozycji przedstawionych przedwczoraj wydało Zgromadzenie Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej, w skład którego wchodzą katoliccy biskupi różnych obrządków, franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton oraz jedna zakonnica. Można w nim przeczytać, że plan Trumpa nie przyniesie pokoju, ale doprowadzi do dalszych napięć i rozlewu krwi.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego zauważają brak konsultacji „Umowy stulecia” z Palestyńczykami, co ogranicza możliwość uzyskania przez nich oczekiwanych praw oraz godności. Tymczasem podobne porozumienia powinny zostać wynegocjowane przy udziale obu zainteresowanych stron, czyli zarówno Autonomii Palestyńskiej, jak i Izraela. Ten warunek nie został w tym przypadku spełniony.

Duchowni twierdzą więc, że plan zaprezentowany przez Waszyngton uwzględnia wszystkie żądania zawarte w politycznym programie Tel Awiwu, natomiast ignoruje oczekiwania Ramallah. Tym samym Trump całkowicie zawiódł ich oczekiwania, bo Kościół katolicki chciałby po prostu ulepszania zawartych wcześniej porozumień izraelsko-palestyńskich i wdrażania ich na podstawie równości między narodami.

Na podstawie: cruxnow.com.