arnoud_van_doornAmsterdam: jeden z czołowych polityków tzw. „skrajnie prawicowej”, syjonistycznej Partii Wolności i jej przedstwiciel w parlamencie, przeszedł na islam po dogłębnych badaniach dotyczących tej religii i muzułmanów. „Rozumiem, że ludzie są sceptycznie nastawieni, szczególnie, że było to niespodziewane dla wielu z nich” – stwierdził Arnoud Van Doorn w rozmowie z telewizją Al-Jazeera English. „To bardzo poważna decyzja, której nie podjąłem ot tak”.

Informacja o zmianie wiary u van Doorna po raz pierwszy pojawiła się w zeszłym miesiącu, poprzedzona wiadomością „nowy początek” na Twitterze. Później van Doorn tweetnął już po arabsku, przytaczając Shahadah (wyznanie wiary). W kolejnych wiadomościach pojawiła się już wprost informacja o jego zmianie wyznania.

„W moim wąskim kręgu znajomych było wiadomo, że przez prawie rok aktywnie badałem Koran, Hadis, Sunnę i inne pisma”. „Dodatkowo, prowadziłem liczne rozmowy z muzułmanami o religii” – wyznał van Doorn. Chęć poszukiwania „prawdy” miała w nim wzbudzić agresywna aczkolwiek płytka retoryka jego partii, ikony tzw. „islamofobii” w Europie: „słyszałem wiele negatywnych rzeczy o islamie, ale sam nie jestem osobą, która podąża za opiniami innych nie wyrabiając sobie własnego zdania” – twierdzi van Doorn.

Polityk Partii Wolności tym samym zaczął zgłębiać wiedzę o islamie – początkowo wyłącznie z ciekawości. Później, jego muzułmański kolega (jaka partia, taka islamofobia – red.) z władz miejskich Hagi pomógł mu nawiązać kontakt z meczetem as-Soennah, dzięki czemu islamska edukacja ven Doorna postępowała dalej.

Decyzja van Doorna wywołała w Holandii mieszane reakcje. „Według jednych jestem zdrajcą, podczas gdy według innych podjąłem bardzo dobrą decyzję” wyznał polityk Al-Jazeerze. „Generalnie reakcje są pozytywne i otrzymałem spore wsparcie na Twitterze”.

Konwersja na islam wiązała się rzecz jasna z odejściem z Partii Wolności, w związku z czym van Doorn oczekuje trudności w życiu politycznym, jednak jak wyznaje, „Głęboko wierzę, że Allah wesprze mnie w tych chwilach”.

na podstawie: onislam.net

Zobacz również:
“Deklaracja antyjerozolimska” – australijscy nacjonaliści o europejskiej skrajnej prawicy