ustawa-smieciowaPortal ekonomiczny forsal.pl opublikował prognozy, z których wynika, że nowa regulacja może podwyższyć opłaty uiszczane za wywóz śmieci. Wynika to z obaw wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, które profilaktycznie wolą zabezpieczyć się finansowo w przypadku gdyby mieszkańcy nie dokonywali jednak zdeklarowanej segregacji śmieci.

Nie są odosobnionym przypadkiem zarządcy, którzy odgórnie zarządzają, że selekcji odpadów jednak nie będzie. Tym samym ignorują głos mieszkańców, którzy pragnąc obniżyć miesięczne opłaty deklarują, iż będą przestrzegać rygorystycznych przepisów o segregacji śmieci.

Serwis powołał się przy tym na Gdańską Spółdzielnię Mieszkaniową. Lokatorzy z tej wspólnoty będą segregować śmieci, ale opłaty będą uiszczać jak za wywóz śmieci, które nie podlegają selekcji. Gmina da do dyspozycji mieszkańców pojemniki na odpady segregowane, ale spółdzielnia nie ma gwarancji, iż mieszkańcy faktycznie dokonywać będą selekcji. Tym samym lokatorzy zapłacą więcej za wywóz śmieci.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wchodzi w życie w dniu 1 lipca. Na podstawie kontrowersji jakie budzi można śmiało oznajmić, iż upadł naczelny argument przekonujący Polaków do jej zaakceptowania. Miała przynieść oszczędności związane z selekcją odpadów, jednak w wielu przypadkach będzie całkowicie odwrotnie.

na podstawie: forsal.pl