srebrenica_signBośniacy, którzy przeżyli serbskie działania wojenne wobec Srebrenicy skarżą rząd Holandii. Zdaniem organizacji „Matki Srebrenicy”, holenderscy żołnierze stacjonujący w pobliżu miejscowości, odpowiadają za dokonaną tam masakrę, bowiem nie interweniowali w trakcie konfliktu.

Rozpatrywanie sprawy rozpoczął Trybunał w Hadze, na wniosek organizacji „Matki Srebrenicy”, skupiającej kobiety które straciły bliskich podczas konfliktu w miejscowości. Żądają one zadośćuczynienia finansowego od holenderskiego rządu. W 1995 roku, podczas działań bośniackich Serbów, holenderscy żołnierze sił pokojowych, byli odpowiedzialni za zapewnienie stabilizacji w tym rejonie. Nie interweniowali oni jednak, tłumacząc się porzuceniem ich przez pozostałe siły ONZ, które nie zapewniły im wsparcia powietrznego.

Raport w tej sprawie, opublikowany w 2002 roku, doprowadził do dymisji ówczesnego rządu Wima Koka z lewicowej Partii Pracy. Rzekomi sprawcy masakry, generałowie Ratko Mladić i Radovan Karadżić, przebywają w areszcie w Hadze, oskarżeni o dokonanie ludobójstwa.

na podstawie: telehraph.co.uk