Szef terrorystów z Al-Kaidy w nowym materiale wideo skarży się na szkalowanie jego organizacji przez Państwo Islamskie. Ekstremiści z samozwańczego kalifatu twierdzą bowiem, iż Ajman az-Zawahiri jest przeciwnikiem ataków na szyitów oraz chce współpracować z chrześcijanami.

Al-Kaida w ostatnich latach musiała uznać wyższość ekstremistów z Państwa Islamskiego, którzy zaczęli działać w sposób bardziej nowoczesny niż najbardziej znana dotychczas organizacja terrorystyczna. ISIS osiągnęło ten cel również dzięki krytyce Al-Kaidy, która nasiliła się szczególnie w ostatnim czasie. Lider organizacji stworzonej przez nieżyjącego już Osamę bin-Ladena w najnowszym materiale wideo skrytykował działania ISIS, mającego rozpowszechniać nieprawdziwe informacje na temat prekursorów ogólnoświatowego terroru wyznawców sunnickiego odłamu islamu.

Słowa Ajmana az-Zawahiriego świadczą najlepiej o tym, iż mamy do czynienia z sekciarskim konfliktem, ponieważ obecny szef Al-Kaidy odrzuca stawiane mu przez ISIS zarzuty dotyczące postępowania wobec wyznawców innych religii oraz innych odłamów islamu. Az-Zawahiri twierdzi więc, że nie jest przeciwnikiem rozprawienia się z szyitami, ale nawołuje do atakowania członków szyickich milicji w Iraku, zamiast skupiania się na ludności cywilnej. Lider Al-Kaidy odrzuca też „oskarżenia”, jakoby chciał współpracować z chrześcijanami w kwestii rządzenia przyszłym kalifatem islamskim. Twierdzi on bowiem, że opowiada się jedynie za tym, aby wyznawcy Jezusa w trakcie opuszczania kalifatu mogli zabrać swoją własność.

Pochodzący z Egiptu ekstremista prostuje też informację lidera ISIS Abu Bakra al-Baghdadiego, jakoby Al-Kaida poparła byłego egipskiego prezydenta Muhammada Mursiego jako przywódcę prawdziwego islamskiego państwa, choć został on wybrany demokratycznymi metodami.

Na podstawie: english.alarabiya.net.