Departament Stanu Stanów Zjednoczonych potwierdził pojawiające się w przestrzeni medialnej informacje, że oferował pieniądze kapitanowi irańskiego tankowca, aby ten skierował go w miejsce dające możliwość zajęcia jednostki przez amerykańskie siły. Ponadto Amerykanie oferują nagrody za pomoc w prowadzeniu kampanii nacisku gospodarczego na Iran.

Już wczoraj o próbie przekupstwa pisał brytyjski dziennik „Financial Times”, natomiast dzisiaj informację tę potwierdził Departament Stanu USA. Miał on więc zaoferować kilka milionów dolarów kapitanowi irańskiego tankowca przewożącego ropę naftową, aby ten w zamian za przyjęcie tej korzyści skierował jednostkę w miejsce dające możliwość zajęcia jej przez amerykańskie służby.

Oferta miała zostać przekazana za pośrednictwem e-maila, lecz kapitan wspomnianego tankowca, którym jest obywatel Indii Akhilesh Kumar, miał zignorować wiadomość pochodzącą od Amerykanów. Obecnie dowodzona przez niego jednostka ma znajdować się we wschodniej części Morza Śródziemnego, po tym jak w połowie sierpnia została ona zwolniona mimo protestów ze strony Departamentu Stanu USA.

Jednocześnie Stany Zjednoczone wprost oferują zachęty finansowe dla wszystkich tych, którzy są gotowi uczestniczyć w amerykańskiej polityce sankcji gospodarczych nakładanych na Iran. Przedstawiciel USA ds. Iranu, Brian Hook, ogłosił nawet, że Amerykanie są w stanie przeznaczyć 15 milionów dolarów na nagrodę dla każdej osoby pomagającej w kampanii na rzecz ograniczenia sprzedaży ropy naftowej przez irańskie państwo.

Na podstawie: presstv.com, cnn.com, rp.pl.