Armia Arabii Saudyjskiej już szósty tydzień prowadzi oblężenie miasta Al-Awamijah, które zamieszkiwane jest przez wyznawców szyickiej wersji islamu, prześladowanej przez sunnickie saudyjskie władze. Operacja wojskowa została rozpoczęta po protestach szyitów, którzy uważają, że rząd w Rijadzie niszczy ich lokalne dziedzictwo kulturowe.

W tym tygodniu saudyjska armia wznowiła zmasowane ataki na miasto Al-Awamijah, będące głównym ośrodkiem szyickiej społeczności na terenie kraju. W wyniku ostrzału z ciężkiej broni wczoraj zginęła jedna osoba, a blisko czterdzieści kolejnych zostało rannych. W stanie krytycznym znajduje się wiele osób, które ucierpiały w poprzednich atakach, zaś wśród nich znajduje się jeden z głównych przywódców szyickich Saudyjczyków.

Oblężenie miasta we wschodniej części Arabii Saudyjskiej trwa już szósty tydzień i było reakcją reżimu w Rijadzie na protesty przeciwko niszczeniu szyickiego dziedzictwa kulturowego w tym kraju, a także dyskryminacji religijnej ze strony władz. Pod koniec maja saudyjskie władze zostały także skrytykowane przez ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych, którzy potwierdzili, iż celowo niszczona jest historyczna dzielnica Al-Awamijah.

Ponadto władze sunnickiego królestwa całkowicie odcięły miasto od dostaw energii elektrycznej i wody, nie dopuszczając do szyitów nawet pomocy medycznej. Warto podkreślić, iż protesty w mieście trwają od rozpoczęcia „Arabskiej wiosny” w 2011 roku, ale nie cieszą się zainteresowaniem zachodnich mediów z powodu wsparcia udzielanego mieszkańcom wschodniej części Arabii Saudyjskiej przez władze szyickiego Iranu.

Na podstawie: presstv.ir.