saudi-arabia-nimrNiepokoje po egzekucji Nmra al-Nimra, szyickiego duchownego i opozycjonisty wobec rządów saudyjskiej monarchii, nie są jedynie domeną państw szyickich. W jednej z prowincji w Arabii Saudyjskiej odbyła się demonstracja miejscowych szyitów.

Kilka tysięcy osób wzięło udział w nocy ze środy na czwartek, w manifestacji zorganizowanej we wschodniej prowincji Arabii Saudyjskiej. Mieszkańcy miasta Al-Katif są wściekli po egzekucji szejka Nimra al-Nimra, stąd podczas protestu w mieście Al-Katif, bogatym w złoża ropy naftowej, wznosili oni hasła przeciwko rządzącej monarchii. Do regionu wschodniej Arabii Saudyjskiej skierowano dodatkowe siły policyjne.

Al-Katif od wiosny 2011 r. jest miejscem częstych demonstracji przeciwko rządom dynastii Saudów. Manifestanci domagają się reform politycznych, wolności słowa oraz zwolnienia więźniów politycznych. Informacje o protestach są cenzurowane przez saudyjskie władze, które utrudniają zagranicznym dziennikarzom przybycie na miejsce.

Podczas islamskiej rewolucji w Iranie w 1979 r., w regionie tym prowadzone były walki szyitów przeciwko władzom w Rijadzie.

Na podstawie: presstv.ir.