madeinchinaUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaakceptował powstanie spółki Asia Style. Właściciel sieci sklepów Biedronka czyli Jeronimo Martins Polska oraz Vershold Solutions Limited chce dzięki temu sprowadzać do Polski tanią żywność z Azji.

UOKiK na wniosek wyżej wymienionych firm przeprowadził postępowanie antymonopolowe, które zostało wszczęte na wniosek właścicieli Biedronki 7 stycznia, zaś wyrok w tej sprawie ogłoszono 2 lutego. Oznacza to, że do Polski trafi tania żywność z Azji, bowiem przedmiotem działań Asia Style będzie świadczenie usług sprzedaży hurtowej oraz obsługi importu produktów oraz półproduktów spożywczych, jak również produkcja azjatyckich dań gotowych oraz ich dystrybucja.

Przewodniczący Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner już w styczniu krytykował to posunięcie, stwierdził bowiem, że to Polacy chcieliby być eksporterami żywności na rynek chiński, tymczasem teraz może stać się odwrotnie. Z danych za 2014 r. wynika bowiem, że Polacy wyeksportowali do Chin produkty żywnościowe warte ogółem 300 mln zł, tymczasem import samych chińskich pomidorów krojonych wyniósł w 2014 r. blisko 86 mln zł.

Leszek Ślazyk, doradca polskich firm w kontaktach z chińskim biznesem, w styczniu mówił kwartalnikowi „Nowy Obywatel”, że Biedronce chodzi o wyeliminowanie polskich poddostawców i tym samym zaoszczędzenie pieniędzy.

Na podstawie: money.pl, portalspozywczy.pl, nowyobywatel.pl.