Naukowcy z University of East Anglia przeprowadzili badania dotyczące ideologicznej strony sztucznej inteligencji. Uznali więc ChatGPT za wyraźnie sprzyjający lewicy i mogący w ten sposób wpływać zwłaszcza na wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Generowane przez niego treści wyraźnie faworyzują bowiem amerykańskiego prezydenta Joe Bidena i brytyjską Partię Pracy.

Oskarżenia pod adresem ChatGPT pojawiają się już od dłuższego czasu. Wyraźne sprzyjanie lewicowej części politycznego spektrum zarzucał jego twórcom między innymi właściciel Tesli i Twittera, Elon Musk. Dopiero naukowcy z uniwersytetu w Norwich przeprowadzili jednak kompleksowe badania dotyczące treści generowanych przez sztuczną inteligencję.

Z przeprowadzonych analiz wynika więc, że chatbot w generowanych przez siebie odpowiedziach faworyzuje lewicowe poglądy. Badacze udowodnili to na podstawie dziesiątek zadanych pytań dotyczących właśnie różnego rodzaju kwestii ideologicznych.

Zdaniem naukowców, platforma stworzona przez OpenAI jest coraz chętniej wykorzystywana przez użytkowników Internetu, poszukujących za jej pośrednictwem odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Stronniczość  ChatuGPT może więc wpływać negatywnie na proces wyborczy, bo wyraźnie faworyzują amerykańskiego prezydenta Joe Bidena i brytyjskich Laburzystów.

Na podstawie: rmf24.pl, telegraph.co.uk.