Organizacja zrzeszająca działających w naszym kraju producentów sprzętu AGD domaga się, aby rząd Mateusza Morawieckiego odpowiedział na jej potrzeby związane z brakiem pracowników. Miałoby to oznaczać dalsze otwarcie polskiego rynku na obcokrajowców, w tym głównie na Azjatów testowanych już zresztą przez markę Amica.

List do szefa polskiego rządu wystosowała APPLiA Polska, czyli polski oddział powstałej w 1958 roku w Brukseli organizacji APPLiAHome Appliance Europe zrzeszającej europejskich producentów sprzętu AGD. Jej przedstawiciele twierdzą w nim, że obecnie dokonują oni dużej liczby inwestycji w naszym kraju, lecz są w tej sprawie ograniczani przez pogłębiający się problem braków kadrowych.

Polska w chwili obecnej ma być największym centrum produkcji sprzętu tego typu w całej Unii Europejskiej, zaś obecnie ważą się losy dalszych inwestycji w Europie i Azji. Z tego powodu koncerny AGD apelują do Morawieckiego o wprowadzenie bliżej nieokreślonych przepisów konstytucyjnych, które miałyby zostać wynegocjowane w toku konsultacji z lobby pracodawców.

Patrząc na ostatnie poczynania tej branży można domyślić się, że chodzi o dalsze otwarcie polskiego rynku pracy na imigrantów. Niedawno w fabrykach Amiki we Wronkach na okres próbny zatrudniono około dwudziestu Indonezyjczyków, natomiast już w chwili obecnej pracuje tam blisko 400 Ukraińców, co dla kierownictwa tego koncernu i tak jest zbyt małą liczbą.

Na podstawie: rp.pl, applia.pl.

Zobacz również: