chanukazydDziś o godzinie osiemnastej w oknach Pałacu Prezydenckiego zapłoną chanukowe świece. Od lat w Pałacu odpalane były one przez kolejnych prezydentów. Uroczystość zorganizowana przez prezydenta Andrzeja Dudę uświetnią przedstawiciele społeczności polskich Żydów i inni zaproszeni goście. Jest to wyraz szczególnej roli mniejszości żydowskiej w naszym kraju i zachęta do kontynuowania dzieła odbudowy tej społeczności w naszym kraju oraz podkreślenie jej wpływu na polskie życie polityczne.

Chanuka jest trwającym osiem dni żydowskim świętem upamiętniającym cud podczas powstania pod wodzą Judy Machabeusza przeciwko rządzącej w Syrii hellenistycznej dynastii Seleucydów. Po zwycięstwie Judejczycy odbili Jerozolimę z rąk Seleucydów i dokonali rzezi swoich wrogów. Następnie zapalili świecznik i choć zapas oliwy starczyć powinien na jeden dzień, palił się on przez osiem dni. Uznano to za cud i na cześć tych wydarzeń ustanowione zostało Święto Świateł – chanuka.

Za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego podczas uroczystości chanukowych w Pałacu Prezydenckim przyznawane były wysokie odznaczenia państwowe. Trafiały one do przedstawicieli społeczności żydowskiej w uznaniu „zasług dla odbudowy żydowskiej społeczności w Polsce”. Za takie zasługi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski udekorowany został m.in. Piotr Kadlcik, który jest członkiem-założycielem reaktywowanej w 2007 roku w Polsce międzynarodowej organizacji żydowskiej B’nai B’rith. Jest to organizacja paramasońska (jej polska odnoga nosi nazwę Loży Polin) zaangażowana w działania na rzecz Izraela, promowania ideologii syjonistycznej i wspierania społeczności żydowskiej na całym świecie. Podobnie jak wszelkie inne organizacje żydowskie, zajmuje się także „walką z antysemityzmem”.

Innym odznaczonym był naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego”. Rabin Schudrich wielokrotnie gościł w mediach, gdzie ganił „polski antysemityzm”. Bronił także wydania oszczerczej wobec Polaków książki Tomasa Grossa „Strach”, twierdząc, że nie powinno to wpłynąć na dialog chrześcijańsko-żydowski.
W tegorocznej imprezie chanukowej w Pałacu Prezydenckim, oprócz stałych gości czyli przedstawicieli społeczności żydowskiej w Polsce, weźmie udział także Jonny Daniels, który na swoim facebookowym profilu pochwalił się zaproszeniem od prezydenta Dudy i określił je mianem wielkiego zaszczytu.

Jonny Daniels jest urodzonym w Wielkiej Brytanii działaczem syjonistycznym, którego rodzina pochodzi z Polski. W wieku 18 lat wyjechał do Izraela gdzie wstąpił do armii. Następnie został doradcą sztabu rzecznika izraelskiej armii. Jest on także założycielem fundacji From The Depts mającej za zadanie „budowanie wspólnej przyszłości Polaków i Żydów”. Był on inicjatorem największej wizyty członków Knessetu w obozie Auschwitz z okazji 69 rocznicy jego wyzwolenia.

Jego fundacja blisko współpracuje z Żydowskim Instytutem Historycznym, który wielokrotnie pojawiał się w mediach dzięki skandalicznym wypowiedziom jego pracowników na temat historii Polski i ich rzekomego „udziału w holocauście”. ŻIH atakował Polaków i ich historię przy wielu okazjach prowokując protesty pod swoją siedzibą. Innym partnerem jego fundacji jest Muzeum Historii Żydów Polskich, które sfinansowane zostało w większej części z pieniędzy polskich podatników. Wielkim orędownikiem powstania tego muzeum był prezydent Lech Kaczyński, który jako włodarz miasta stołecznego Warszawa przeznaczył na nie 40 milionów złotych (podobny wkład przeznaczyło Ministerstwo Kultury). Warto przypomnieć także, że pracownicy ŻIH otwarcie protestowali przeciwko lokalizacji pomnika polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” przy zafundowanym im przez polskich podatników muzeum. Ich zdaniem byłby to „triumf polskiego samozadowolenia”, który przyćmiłby „niewygodny dla Polaków obraz” z czasów wojny.

Jonny Daniels w wywiadzie dla Onetu powiedział, że zarówno ŻIH jak i MHŻP „robią fantastyczną robotę”. Działalność fundacji Danielsa jest podobna do wspomnianych instytucji i setek innych organizacji żydowskich na świecie: mają promować Izrael na świecie i występować w jego obronie na forum międzynarodowym, promować i wspomagać społeczności żydowskie w różnych krajach, działać w dziedzinie „edukacji”, także poprzez wywieranie presji na rządy danych krajów. Rolę i znaczenie podobnych organizacji na pewno obrazuje fakt zaproszenia ich do Pałacu Prezydenckiego.

na podstawie: rp.pl, onet.pl, jhi.pl