chiny-reprezentacja2Coraz ambitniejsze cele stawiają przed sobą władze Chin. Według najnowszych planów, reprezentacja tego kraju w piłce nożnej ma zostać do 2050 roku najmocniejszą drużyną na świecie, co zamierza osiągnąć głównie dzięki szkoleniu młodzieży.

Chiński rząd opublikował liczący sobie czternaście stron „Średnio- i długoterminowy plan rozwoju chińskiej piłki nożnej” na lata 2016-2050, który to program obejmuje trzy etapy. Do 2020 r. w Chinach ma więc powstać 20 tys. akademii piłkarskich dla młodych adeptów futbolu, a w nich oraz w szkołach ma zostać przeszkolonych blisko 30 mln młodych Chińczyków, co ma dodatkowo łączyć się z budową wielu nowych boisk. Drugi etap zakłada, iż w latach 2020-2030 w Chinach mają istnieć dwa lub trzy kluby rozpoznawalne na całym świecie, notowane na giełdach i osiągające sukcesy w rozgrywkach międzynarodowych. W trzecim etapie rozwoju chińska piłka nożna ma postawić na wszechstronny rozwój, a reprezentacja ma walczyć o najwyższe światowe cele.

Wielkim entuzjastą piłki nożnej jest obecny przewodniczący Chin i lider tamtejszej partii komunistycznej. Xi Jinping nie ukrywa, że jego kraj ma spełnić swoje trzy największe marzenia związane z futbolem, a więc zorganizować, zakwalifikować się i następnie wygrać Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Na razie reprezentacja Chin uczestniczy w eliminacjach do Mistrzostw Świata w 2018 r., natomiast w rankingu FIFA zajmuje odległe 81 miejsce. Dużo większe sukcesy notuje natomiast tamtejsza liga, którą zasilają coraz bardziej znane nazwiska, natomiast klub Guangzhou Evergrande w ub.r. zwyciężył w rozgrywkach azjatyckiej Ligi Mistrzów.

Na podstawie: news.xinhuanet.com.