Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało najnowsze dane dotyczące zainteresowania polskim rynkiem nieruchomości ze strony obcokrajowców. Według statystyk cudzoziemcy kupują coraz więcej mieszkań w naszym kraju, co przełożyło się na 35-procentowy wzrost w skali roku. Portal GetHome.pl zauważa, że praktycznie nie istnieje żadne zabezpieczenie przed wykupem polskich aktywów.

Tylko w ubiegłym roku cudzoziemcy zakupili dokładnie 14 359 mieszkań na terenie naszego kraju. To tymczasem oznacza wzrost aż o 35 proc. w porównaniu do 2021 roku. Ponadto w ręce osób legitymujących się obcym paszportem trafiło 3 083 lokali użytkowych.

Nacją najczęściej kupującą nieruchomości w Polsce są oczywiście Ukraińcy. Bez pozwolenia MSWiA zakupili oni w ubiegłym roku prawie 6,2 tys. mieszkań, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast na podstawie pozwoleń stali się posiadaczami 194 mieszkań i lokali użytkowych.

Nie tylko Ukraińcy kupują coraz więcej lokali w Polsce. W ubiegłym roku Białorusini zakupili ich 1 336. To aż o 83 proc. więcej niż w roku 2021.

Analityk portalu GetHome.pl zauważa w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że właściwie nie istnieją żadne ograniczenia chroniące polskie nieruchomości przed wykupem przez obcokrajowców. Muszą oni uzyskać pozwolenie tylko w przypadku lokalizacji w strefie nadgranicznej.

Na podstawie: pap.pl, wgospodarce.pl, ceo.com.pl.

Zobacz również: