cyganieByły poseł Otto Chaloupka został skazany przez Sąd Rejonowy w Pradze, na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. Czeski polityk miał na Facebooku podżegać do „nienawiści rasowej” wobec Cyganów.

Chaloupka w czerwcu ubiegłego roku, odniósł się na portalu społecznościowym do głośnej sprawy z miejscowości Duchcov na północy Czech. Grupa Cyganów 18 maja 2013 r. zaatakowała i zabiła czeskie małżeństwo. Wśród napastników była córka Františka Tomáša, jednego z liderów społeczności cygańskiej w Czechach. Europoseł w komentarzu na Facebooku skomentował słowa Tomáša, który starał się zbagatelizować to wydarzenie.

Czeski polityk pisał wówczas o „cygańskiej arogancji” , która prowadzi do tego, iż porządni obywatele cierpią z powodu kradzieży, ataków i nieuzasadnionych żądań. Chaloupka przestrzegał, że kilka kolejnych prowokacji i w kraju wybuchną zamieszki, przed którymi Cyganów nikt nie obroni. Jego słowa wzbudziły duże kontrowersje, a sam polityk twierdził, że o szerzenie nienawiści na tle rasowym, mogą go posądzać jedynie politycznie poprawni urzędnicy.

Sprawa znalazła się jednak na wokandzie, a Sąd Rejonowy w środę postanowił skazać polityka na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. Praski sędzia uznał Chaloupka za winnego podżegania do nienawiści na tle rasowym, bowiem jako osoba publiczna miał on doskonale wiedzieć, iż jego wypowiedź będzie szeroko komentowana.

Polityk zapowiedział odwołanie się od tego wyroku. Nie uważa się bowiem za rasistę, jednak jest przeciwnikiem politycznej poprawności. Jego zdaniem, bez nazywania rzeczy po imieniu, nie można rozwiązać żadnego problemu.

Otto Chaloupka w latach 2010-2013 był posłem z ramienia partii Sprawy Publiczne (Věci veřejné). Pod koniec 2013 r. zaangażował się w tworzenie nowego ugrupowania, w lutym 2014 r. stając na czele konserwatywnej partii Republika. W wyborach do Parlamentu Europejskiego, stronnictwo nie przekroczyło progu wyborczego.

na podstawie: lidovky.cz, idnes.cz