Strona internetowa kancelarii czeskiego prezydenta Miloša Zemana opublikowała jego list do europejskiej federacji piłkarskiej. Broni w nim piłkarza Ondřeja Kúdelę, który został zawieszony na dziesięć spotkań za rzekomy „rasizm”. Zdaniem Zemana wina zawodnika w żaden sposób nie została udowodniona.

Slavia Praga doszła w tym sezonie aż do ćwierćfinału Ligi Europy, w którym w czwartek odpadła z Arsenalem Londyn. Wcześniej mistrzowi Czech udało się wyeliminować Glasgow Rangers, a mecz w Szkocji obił się szerokim echem nie tylko ze względów sportowych. Spotkanie było wyjątkowo brutalne, dlatego dwóch zawodników szkockiego zespołu obejrzało w nim czerwone kartki.

Z kolei Rangersi mieli innego rodzaju pretensje do Slavii. Ich fiński piłkarz sierraleońskiego pochodzenia, Glen Kamara, poskarżył się po meczu, że został obrażony w sposób „rasistowski” przez Kúdelę. To właśnie słowa Czecha miały spowodować przepychanki, do których doszło jeszcze przed końcem meczu. Sam Kamara został natomiast oskarżony o zaatakowanie piłkarzy Slavii w tunelu prowadzącym do szatni.

Ostatecznie UEFA postanowiła ukarać obu zawodników. Kamara nie będzie mógł wystąpić w trzech kolejnych meczach w europejskich pucharach, natomiast Kúdela został zawieszony aż na dziesięć spotkań. Reprezentant Czech co prawda przyznał, że powiedział kilka mocnych słów do „Fina”, lecz nie miały one wcale „rasistowskiego” charakteru.

Sprawa wywołała na tyle dużo kontrowersji w Czechach, że odniósł się do niej także tamtejszy prezydent. Zeman wystosował specjalny list do komisji dyscyplinarnej UEFA, w którym zauważa brak dowodów na rzekomo „rasistowskie” zachowanie swojego rodaka. W liście można również przeczytać, że federacja „uniemożliwia sportowcom spełnienie ich marzeń, a wszystko to po to, aby spełnić wypaczone oczekiwania niewielkiej grupy aktywistów”.

Ponadto Zeman oskarżył UEFA o hipokryzję i dokonywanie „pozytywnej dyskryminacji” w walce z „rasizmem”. Sama decyzja federacji miała zjednoczyć nawet odwiecznych rywali, bo całe czeskie społeczeństwo uważa zawieszenie zawodnika Slavii za niesprawiedliwe.

Na podstawie: hrad.cz, expalts.cz.