Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan zaostrza swoją retorykę wobec państw Unii Europejskiej. Wpierw oskarżył je o rozpoczęcie krucjaty przeciwko islamowi, natomiast teraz wezwał Turków mieszkających w państwach europejskich, aby mieli oni co najmniej pięcioro dzieci, dzięki czemu staną się oni przyszłością Europy.

Prezydent Turcji przebywał w piątek z wizytą w mieście Eskişehir w północno-zachodniej części kraju, gdzie pojawił się na wiecu optującym za poparciem dla zmian w ustawie zasadniczej mających stworzyć w Turcji system prezydencki. Erdoğan w jego trakcie wezwał Turków mieszkających w państwach europejskich, aby zamiast trójki dzieci (turecka średnia przypadająca na rodzinę) mieli ich co najmniej pięcioro, bo wówczas staną się przyszłością Europy.

Zdaniem głowy państwa tureckiego, jego rodacy będący również obywatelami państw europejskich powinni przeprowadzać się do lepszych dzielnic, posyłać swoje dzieci do lepszych szkół, zakładać więcej firm oraz jeździć lepszymi samochodami. To będzie bowiem najlepsza odpowiedź na „wulgarność, antagonizm i niesprawiedliwość”, które mają być obecnie stosowane przez Europejczyków w stosunku do tureckiej społeczności w państwach zachodnich.

Jednocześnie Erdoğan zaostrza swoją retorykę wobec ugrupowań opozycyjnych, krytykujących proponowane zmiany w tureckiej ustawie zasadniczej. Turecki prezydent podczas tego samego wiecu stwierdził, że lewicowa Republikańska Partia Ludowa (CHP), próbując przekonywać Turków do głosowania przeciwko nowelizacji konstytucji w kwietniowym referendum, opowiada się po stronie ugrupowań terrorystycznych kwestionujących możliwość wprowadzenia nowego systemu.

Dzień wcześniej Erdoğan oskarżył zachodnie państwa europejskie o rozpoczęcie „wojny krzyżowej przeciwko islamowi”, ponieważ Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał zakaz noszenia chust w pracy przez muzułmanki za zgodny z prawem unijnym, o ile podobne obostrzenia w sprawie symboli religijnych i światopoglądowych dotyczą wszystkich pracowników przedsiębiorstwa posiadającego regulacje w tej kwestii.

Kampania wymierzona w państwa europejskie została rozpoczęta przez rządzących Turcją po ostatnich wydarzeniach w Niemczech i Holandii, gdzie miejscowe władze zdecydowały się na zakazanie wieców z udziałem przedstawicieli tureckiego rządu.

Na podstawie: hurriyetdailynews.com.