Fiński Związek Piłki Nożnej zaoferowała bezpłatne sportowe hidżaby dla kobiet wyznających islam, które chciałyby zacząć grać w piłkę nożną. W ten sposób federacja chce zwiększyć różnorodność w lokalnym futbolu, bo jak do tej pory przyciągnięcie do sportu środowisk imigrantów było niezwykle trudnym zadaniem.

Heidi Pihlaja, dyrektor Fińskiego Związku Piłki Nożnej (SPL) do spraw rozwoju kobiecej i dziewczęcej piłki nożnej, poinformowała o rozdaniu dziesiątek chust zakrywających głowę i piersi. Są one wykonane z technicznej i elastycznej tkaniny, dlatego pozwalają na uprawianie sportu. Dostęp do hidżabu jest zapewniany za darmo każdej osobie, która się po niego zgłosi, nawet jeśli go nie używa.

Według SPL w ten sposób możliwe będzie przyciągnięcie do uprawiania futbolu młodym dziewczynom wywodzącym się ze środowiska imigrantów. W rozmowach z mediami same piłkarki zachwalają sportowe hidżaby, dzięki którym mogą łatwiej biegać. To właśnie kwestie finansowe i kulturowe miały bowiem przeszkadzać im w zapisywaniu się do klubów sportowych.

Działania fińskiej federacji spotkały się jednak z krytyką. Przeciwnicy darmowych hidżabów uważają, że w ten sposób SPL przyczynia się do poniżania kobiet oraz wprowadza do sportu elementy polityczne. Według analizy Pew Research Center z 2018 roku, Finowie byli najbardziej krytyczną nacją względem muzułmanów spośród piętnastu przebadanych państw.

Władze fińskiego związku już od dwóch lat wprowadzają zmiany w ramach polityki równościowej. Wpierw usunęły one słowo „kobiety” z nazwy piłkarskiej ligi żeńskiej, a następnie zapowiedziały zrównanie ze sobą wynagrodzeń zawodników i zawodniczek występujących w barwach reprezentacji.

Na podstawie: news.kuwaittimes.net, yle.fi.