Kuria Kościoła rzymskokatolickiego we włoskiej Florencji postanowiła sprzedać część swoich terenów muzułmanom, aby zbudowali oni na nich meczet wraz z islamskim ośrodkiem kulturalnym. Kardynał Giuseppe Betori stwierdził przy tym, iż każda religia ma prawo do posiadania godnego miejsca do praktykowania kultu religijnego, a jednocześnie skrytykował on pojawiające się głosy na temat przeprowadzenia referendum w sprawie budowy obiektu.

Według włoskich mediów, transakcja jest już właściwie uzgodniona i podpisanie odpowiednich dokumentów nastąpi równo za tydzień. Ogółem muzułmanie otrzymają we Florencji powierzchnię o wielkości 8300 metrów kwadratowych, z czego meczet i ośrodek kultury islamskiej zajmie 2500 metrów kwadratowych. Za tereny należące do florenckiej kurii Kościoła rzymskokatolickiego wyznawcy islamu będą musieli zapłacić 260 tysięcy euro plus koszty budowy obiektu.

Jednocześnie Kościół otrzyma nowe tereny w regionie Florencji, które odda mu miejscowy uniwersytet. Katoliccy hierarchowie mają być zadowoleni z przeprowadzonej transakcji, zaś kardynał Giuseppe Betori powiedział wprost, że przedstawiciele każdej religii powinni mieć możliwość godnego uprawiania swojego kultu, a podobna postawa jest zgodna z decyzjami podjętymi podczas drugiego Soboru Watykańskiego, dotyczącymi wolności wyznaniowej.

Katolicki duchowny nie uważa jednak, aby na ten temat mogli wypowiedzieć się mieszkańcy Florencji, podczas gdy spora część z nich opowiada się za przeprowadzeniem referendum na temat budowy islamskiego obiektu religijnego.

Na podstawie: ilprimatonazionale.it, ilgiornale.it.