Znana w Polsce sieć hipermarketów Careffour znalazła się w kręgu zainteresowania kanadyjskiego koncernu Alimentation Couche-Tard Inc. W sprawie przejęcia francuskiej firmy odbyły się zresztą pierwsze rozmowy. Władze w Paryżu starają się zablokować tę transakcję, uzasadniając swoje działania troską o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Informacje na temat możliwego „przyjacielskiego” przejęcia francuskiej sieci przez Kanadyjczyków pojawiły się w ubiegłym tygodniu. Władze Carrefoura przyznały, że odbywają się już negocjacje dotyczące kupna sieci, choć przeprowadzenie transakcji nie jest przesądzone. Działania koncernu skrytykował jednak francuski minister gospodarki Bruno Le Maire.

Ze swoich słów musiał tłumaczyć się przed komisją francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Le Maire bronił decyzji o blokowaniu transakcji, powołując się w tym zakresie na istniejące przepisy prawne. Pozwalają one państwu na kontrolę inwestycji zagranicznych pod kątem strategicznych interesów. W tym wypadku chodziło o dystrybucję żywności.

Według francuskiego ministra, Francja pozostaje otwarta na zagraniczne inwestycje, dlatego wprowadziła ona szereg ułatwień dla biznesu. Jednocześnie konieczne jest jednak realizowanie „gospodarczego porządku publicznego”, dlatego Francuzi muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe, uważane za strategiczny interes kraju.

Na podstawie: bankier.pl, leparisien.fr.

Zobacz również: