adamsgerryPrzewodniczący partii Sinn Fein Gerry Adams został zatrzymany przez policję w związku z morderstwem Jean McConville, która została uprowadzona z domu i zastrzelona przez IRA w 1972 roku. Adams zaprzecza aby miał cokolwiek wspólnego z tą sprawą. „Choć nigdy nie odciąłem się od IRA i nigdy tego nie zrobię, to w sprawie Jean McConville jestem niewinny w każdym aspekcie, uprowadzenia, zabójstwa czy pochowania zwłok” – powiedział Adams. Dodał także, że uważa, że zabójstwo McConville było złe i niesprawiedliwe wobec niej i jej rodziny.

Jean McConville była podejrzewana przez IRA o bcie informatorką brytyjskiej policji. W 1972 roku została uprowadzona z domu w zachodnim Belfaście i zabita. Szczątki jej ciała odnaleziono w 2003 roku na plaży w hrabstwie Louth. Po dziesięcioleciach śledztwa, które utknęło w martwym punkcie, ruszyło ono na nowo po odnalezieniu szczątków. W związku z nim aresztowano już kilka osób. W marcu aresztowano 77-letniego Ivora Bella, którego oskarżono o zabójstwo oraz przynależność do IRA.

Sama IRA wzięła na siebie odpowiedzialność za to zabójstwo dopiero w 1999 roku. Do czasu znalezienia zwłok McConville uznawana była za jedną z „zaginioną” (tym terminem określa się zaginione w czasie Troubles osoby, przeważnie ofiary porwań i zabójstw, których nie udało się odnaleźć).

Wiceprzewodnicząca Sinn Fein Mary Lou McDonald powiedziała, że zatrzymanie Adamsa w związku z zabójstwem było motywowane politycznie. Powiedziała ona, że od dłuższego czasu trwały usilne próby  włączenia Adamsa do grona podejrzanych w tej sprawie. Gerry Adams był członkiem IRA, należał do jej siedmioosobowej rady wojskowej, a później liderem Sinn Fein, jej politycznego ramienia. Adams sam zgłosił się na posterunek policji w celu przesłuchania.

Na podstawie: Belfast Telegraph