Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński potwierdził już oficjalnie pojawiające się wcześniej informacje, iż zamierza on wybudować dwa żydowskie obiekty muzealne. Były polityk Unii Wolności i jeden z największych pro-izraelskich fanatyków w obozie rządzącym chce wydać 32 miliony złotych, aby zrealizować projekty Muzeum Getta Warszawskiego oraz Muzeum Chasydyzmu Polskiego, choć przez ostatnie dwa lata przekazał już blisko 104 miliony złotych na żydowskie inicjatywy.

Już w listopadzie ubiegłego roku Gliński zapowiadał, że wybudowane zostanie Muzeum Getta Warszawskiego, a oficjalnie utworzył je na początku marca bieżącego roku, mianując jego dyrektorem byłego członka zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i byłego kierownika w Muzeum Żydów Polskich POLIN, Alberta Stankowskiego. O potrzebie wybudowania podobnego obiektu, poświęconego ortodoksyjnym wyznawcom judaizmu, mówił z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Wywodzący się z Unii Wolności wiceszef rządu dzisiaj potwierdził z kolei, że Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum Chasydyzmu Polskiego zostaną wybudowane, co uczynił w trakcie prostowania medialnych informacji o kosztach ich budowy. Gliński twierdzi, że wbrew medialnym spekulacjom nie będą one kosztowały 320 milionów złotych, ale dziesięciokrotnie mniej, zaś obiekt poświęcony ortodoksyjnym Żydom powstanie „głównie za środki ze zbiórki społecznej”.

Gliński należy do najbardziej zatwardziałych zwolenników Izraela w obozie rządzącym, dlatego na jesieni ubiegłego roku uczestniczył między innymi w szabasowej kolacji z udziałem ówczesnego wicepremiera i gospodarczego superministra Mateusza Morawieckiego, żydowskiego lobbysty Jonny’ego Danielsa oraz izraelskiego ministra telekomunikacji Ajjuba Kara, należącego do grona zajadłych anty-palestyńskich szowinistów. Ponadto minister kultury należał do jednych z czołowych polityków centroprawicy potępiających Czarny Blok na ostatnim Marszu Niepodległości.

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2016 i 2017 roku resort wydał łącznie ponad 104 miliony złotych na instytucje zajmujące się żydowskim dziedzictwem, nie wspominając już o przeforsowaniu przez Glińskiego w grudniu ubiegłego roku specjalnej ustawy, przewidującej wydanie ponad 100 milionów złotych na renowację żydowskiego cmentarza na warszawskiej Woli.

Na podstawie: twitter.com.