mfwGrecki rząd zapłacił 200 milionów euro na poczet długu zaciągniętego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Kolejna transza o wysokości ponad 750 milionów ma zostać spłacona do 12 maja, Tymczasem negocjacje MFW i Komisji Europejskiej z Grecją utknęły w miejscu, z powodu poważnych rozbieżności pomiędzy tymi instytucjami.

Ateny spłaciły 200 mln euro w tajemnicy przed mediami, co miało miejsce również podczas poprzedniego uregulowania części długu. Tymczasem rząd Grecji ma czas do 12 maja, aby wysłać Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu kolejne 750 mln, co może okazać się niewykonalne. Wszystko będzie zależeć od szczytu Eurogrupy, mającej obradować dzień wcześniej.

Tymczasem utknęły negocjacje pomiędzy Grecją a MFW i Komisją Europejską. Te dwie instytucje dzieli podejście do restrukturyzacji greckiego długu, a także reform rynku pracy i reformy systemu emerytalnego. Rząd Alexisa Tsiprasa twierdzi, że za „poważne rozbieżności” odpowiadają jedynie wyżej wspomniane instytucje.

W kampanii wyborczej na początku tego roku, rządząca obecnie Syriza zapowiadała, że renegocjuje zadłużenie kraju, a nawet wstrzyma spłatę części zobowiązań.

na podstawie: greekreporter.com, bankier.pl, money.pl.