Dzisiaj do Grecji przybyła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Zadeklarowała ona pomoc w wysokości 700 milionów euro dla Grecji, aby mogła ona poradzić sobie z powstrzymaniem imigrantów chcących przedostać się do Unii Europejskiej. Grecji premier Kiriakos Mitsotakis nazwał przy tej okazji Turcję „oficjalnym handlarzem migrantów i uchodźców”.

Grecka policja i wojsko od ubiegłego czwartku jest nie tylko postawione w stan wyższej konieczności, ale dosłownie walczy z naporem imigrantów szturmujących unijną granicę zewnętrzną z Turcją. Właśnie w ubiegłym tygodniu turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan ogłosił bowiem, że w związku z kryzysem w syryjskiej prowincji Idlib wypuszcza on Syryjczyków ze zlokalizowanych w jego kraju obozów dla uchodźców.

W związku z kryzysem do Grecji przyjechała delegacja UE na czele z Von der Leyen, szefem Rady Europejskiej Charlsem Michelem oraz przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała przy tej okazji przekazanie Grecji blisko 700 milionów euro, z czego 350 milionów będzie gotowych do natychmiastowej wypłaty. Poza tym agencja ochrony granic FRONTEX zapewni wsparcie w postaci siedmiu statków, dwóch śmigłowców i 100 funkcjonariuszy straży granicznej.

Von der Leyen stwierdziła, że co prawda Turcja nie jest wrogiem Europy, lecz sama Grecja jest jej tarczą. Według Michela w takich wypadkach najważniejsza jest z kolei mobilność unijnych urzędników, którzy nie powinni siedzieć za biurkami, ale wyruszali w teren w celu jak najlepszego zrozumienia sytuacji. Ponadto wyraził on solidarność z greckim rządem, mającym podczas swoich działań sumiennie przestrzegać unijnego prawa.

W samą Turcję uderzył z kolei szef rządu Grecji. Zdaniem Mitsotakisa, Erdoğan oficjalnie stal się „handlarzem migrantów i uchodźców”, zaś działania Turcji oznaczają międzynarodowy kryzys polityczny. Jednocześnie podkreślił on, że Grecja broni swojego prawa do samostanowienia, stąd wysłała oficjalną informację do Turcji, że nie zamierza wpuścić na swoje terytorium żadnych imigrantów.

Na podstawie: ethnos.gr.

Zobacz również: