niesprawiedliwoscWśród krajów należących do OECD, jedynie Cypr wyprzedził Hiszpanię pod względem wzrostu nierówności społecznych od 2007 roku. Jedynie w zeszłym roku dwudziestu najbogatszych Hiszpanów wzbogaciło się o 15 procent, zaś o tyle samo spadł majątek pozostałej części społeczeństwa.

Według raportu organizacji pomocy Oxfam, nierówności społeczne w Hiszpanii zwiększył się dziesięciokrotnie w porównaniu do poziomu europejskiego oraz czternaście razy bardziej niż w Grecji, która podobnie jak Hiszpania pogrążona jest w poważnym kryzysie gospodarczym. Od 2007 r. wskaźnik ten wśród państw OECD zwiększył się bardziej jedynie na Cyprze, gdzie w 2013 r. doszło do poważnego kryzysu bankowego, a gospodarka kraju w rok skurczyła się o ponad 5 proc.

Obecnie w Hiszpanii 29,2 proc. społeczeństwa jest zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, co oznacza wzrost o blisko 2,3 mln osób w stosunku do 2008 r. oraz przekroczenie średniej unijnej o blisko 6 pkt. proc. Przeciętne wynagrodzenie w Hiszpanii od 2007 r. zmniejszyło się o blisko 22 proc.

Tymczasem w ciągu ostatniego roku, majątek dwudziestki najbogatszych Hiszpanów powiększył się o blisko 15 proc. Tyle samo straciło natomiast 99 proc. hiszpańskiego społeczeństwa. W roku 2015 o blisko 1000 proc. zwiększyła się też liczba pieniędzy transferowanych z Hiszpanii do rajów podatkowych.

Na podstawie: thelocal.es.