stop-aborcji-dakota-2Według danych hiszpańskiego ministerstwa zdrowia, w roku 2013 liczba wykonywanych aborcji spadła do poziomu najniższego od siedmiu lat. Proceder ten zmniejsza się mimo liberalizacji ustawy aborcyjnej w 2010 roku.

Ogółem w 2013 roku w Hiszpanii dokonano 108 690 aborcji. W porównaniu do 2012 roku, wykonano o 3,2 proc. mniej tego typu zabiegów, których wówczas zarejestrowano ponad 112 tys. Wskaźnik jest więc najniższy od 2006 roku, gdy w Hiszpanii wykonano ponad 101,5 tys. aborcji.

Dane opublikowano prawie trzy miesiące po tym, jak rządząca prawica wycofała się z projektu zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Przewidywał on, że zabiegu będzie można dokonać jedynie w przypadku gwałtu zgłoszonego na policję oraz w przypadku zagrożenia dla życia i zdrowia matki. Partia Ludowa (Partido Popular) wycofała się jednak ze zmian pod presją lewicowych protestów.

Obecne ustawodawstwo zostało wprowadzone w 2010 roku. Rządzący wówczas socjaliści zalegalizowali aborcję na żądanie do 14 tygodnia ciąży. Wcześniejsze prawo z 1985 roku uznawało ten zabieg za przestępstwo.

na podstawie: thelocal.se

Zobacz również:
Hiszpania: kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało przeciw aborcji