aribHolenderski parlament wybrał swojego nowego przewodniczącego. Pracami izby niższej Stanów Generalnych będzie kierowała Khadija Arib, która urodziła się w Maroku i posiada podwójne obywatelstwo.

Za kandydaturą Arib, reprezentującej w parlamencie Partię Pracy (PvdA) głosowało 83 deputowanych, natomiast przeciwko było 51 parlamentarzystów. Zadaniem Arib będzie kierowanie izbą niższą Stanów Generalnych do wyborów parlamentarnych, które odbędą się w przyszłym roku. Działaczka socjaldemokratów zastąpiła na tym stanowisku Anouchka van Miltenburga z liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

Wybór Arib na szefową parlamentu został oprotestowany przez antyimigrancką Partię Wolności (PVV). Jej lider Gert Wilders stwierdził, że ta decyzja jest czarnym dniem w historii parlamentu, ponieważ socjaldemokratka jako obywatelka Maroka składała wierność marokańskiemu królowi.

Arib urodziła się w Maroku i wyjechała z niego w wieku 15 lat, tak więc posiada obecnie podwójne obywatelstwo Maroka i Holandii. W 1998 r. po raz pierwszy została wybrana do parlamentu, a teraz będzie pierwszym imigrantem szefującym parlamentowi Holandii.

Na podstawie: dutchnews.nl, telegraaf.nl.