Rządzący już w tym roku chcą przyspieszyć procedurę, dzięki której imigranci mogą otrzymywać zezwolenia na podejmowanie pracy w naszym kraju. zmiana będzie polegać przede wszystkim na przerzuceniu obowiązków z Marszałka Województwa, odpowiadającego dotychczas za wydawanie takich dokumentów, na Powiatowe Urzędy Pracy.

O planowanych zmianach informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na swoich informatorów z Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. W resorcie tym ma pracować zespół odpowiadający za zmiany legislacyjne, mające zostać wprowadzone do końca roku. Ich głównym celem ma być rozładowanie kolejek spowodowanych zbyt wolnym wydawaniem zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

Gazeta zwraca uwagę na długi czas oczekiwania na podobną decyzję. Choćby w województwie opolskim jeszcze w 2016 roku wydano 3,1 tys. pozwoleń, a już w ubiegłym roku blisko 16 tys. Tymczasem dalej  rozpatrywaniem odpowiednich wniosków zajmuje się dziesięciu urzędników, dlatego Urządowi Wojewódzkiemu ich przeanalizowanie zajmuje średnio cztery miesiące.

Pytani o całą sprawę urzędnicy Urzędów Wojewódzkich odpowiadają dyplomatycznie na pytania o przekazanie swoich uprawnień, zwracając głównie uwagę na konieczność zatrudnienia nowych urzędników. Powiatowe Urzędy Pracy są z kolei przygotowane na nowe obciążenia.

Na podstawie: forsal.pl.