nazisraelMinister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Javad Zarif wezwał do osądzenia Izraelczyków, winnych zbrodni wojennych popełnionych na Palestyńczykach. Wczoraj strony palestyńska i izraelska uzgodniły zasady długoterminowego rozejmu.

Szef irańskiej dyplomacji zabrał głos po rozmowie z przedstawicielami palestyńskich organizacji, a więc Islamskiego Dżihadu i Hamasu. Stwierdził, iż izraelscy urzędnicy odpowiedzialni za ostatni konflikt, powinni stanąć przed sądem za popełnione zbrodnie wojenne wobec palestyńskiej ludności w Strefie Gazy.

Zarif pogratulował Palestyńczykom zwycięstwa nad Izraelem, po blisko siedmiu tygodniach wojny. Pochwalił także bohaterski opór mieszkańców Gazy wobec izraelskiej brutalności. Jego zdaniem, to kolejny krok do przywrócenia praw Palestyńczyków w ich kraju. Dyplomata wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia kroków w celu odbudowy zniszczonej infrastruktury w Gazie, a także zadeklarował gotowość wysłania pomocy humanitarnej przez Iran.

Przedstawiciele Izraela i Palestyny uzgodnili długoterminowe zawieszenie broni, podczas mediacji zorganizowanych w Egipcie. W wyniku konfliktu, śmierć poniosło 2137 Palestyńczyków w tym 570 dzieci, a rannych zostało ok. 11 tysięcy osób.

na podstawie: presstv.ir