Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o przeprowadzeniu operacji, dzięki której europejska pomoc medyczna trafiła do Iranu. Pomimo sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone udało się tego dokonać przy wykorzystaniu mechanizmu finansowego INSTEX, powołanego do życia rok temu właśnie w celu ominięcia amerykańskich restrykcji.

Transakcja została przeprowadzona we wtorek, o czym poinformowała niemiecka dyplomacja. To właśnie Niemcy wraz z Francją i Wielką Brytanią powołały do życia instrument wspierający transakcje handlowe (INTEX), do którego pod koniec ubiegłego roku dołączyły zresztą inne państwa Unii Europejskiej. W ten sposób Europa chciała właśnie ominąć sankcje Stanów Zjednoczonych, wprowadzone w związku z zerwaniem przez nie porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

Dzięki INTEX-owi do Iranu udało się wysłać pomoc medyczną. Tym samym zadziałał także irański odpowiednik tego mechanizmu, czyli INSTEX. Z tego powodu państwa europejskie mają przygotowywać się do przeprowadzenia kolejnych transakcji, a także chcą udoskonalić tę formę wymiany towarowej z Iranem.

Iran jeszcze do niedawna był drugim na świecie państwem pod względem ilości zachorowań na koronawirusa, dopóki nie został prześcignięty przez Stany Zjednoczone, Włochy, Hiszpanię, Niemcy i Francję. Ogółem od stycznia potwierdzono prawie 50 tys. przypadków COVID-19, a blisko 3,1 tys. z nich zakończyło się zgonami. Teheran od początku oskarżał Waszyngton o uniemożliwianie walki z epidemią właśnie poprzez sankcje.

Na podstawie: aljazeera.com, al-monitor.com.