Międzynarodowa Federacja Judo poinformowała o zawieszeniu Iranu w prawach jej członka. Jest to spowodowane wydarzeniami z końca sierpnia, gdy irańskie władze naciskały na jednego z judoków, aby ten wycofał się z rywalizacji w Mistrzostwach Świata. Istniała bowiem groźba, iż będzie czekał go pojedynek z zawodnikiem z bojkotowanego Izraela.

W swoim specjalnym oświadczeniu Międzynarodowa Federacja Judo odniosła się do sytuacji z 28 sierpnia bieżącego roku, gdy w japońskim Tokio trwały Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie sportu. Właśnie wówczas z rywalizacji miał wycofać się irański judoka Saeid Mollaei, który w tej sprawie miał być naciskany przez krajową federację oraz władze państwowe.

Mollaei był namawiany do oddania walki walkowerem już na początkowym etapie mistrzostw, ponieważ okazało się, że w ramach drabinki turniejowej może natrafić w dalszej fazie na izraelskiego judokę Sagima Mukiego. Ostatecznie Irańczyk doszedł do półfinału turnieju, lecz tam przegrał pojedynek ze swoim rywalem z Belgii, zaś następnie poniósł porażkę także w walce o trzecie miejsce z gruzińskim zawodnikiem.

Zdaniem Międzynarodowej Federacji Judo zachowanie irańskich władz było złamaniem deklaracji zawartych w liście, który w maju podpisali przedstawiciele władz irańskiego judo. Deklarowali oni przestrzeganie Karty Olimpijskiej oraz zasad dotyczących niedyskryminacji, podczas gdy nakłanianie zawodnika do odpuszczenia turnieju z powodu narodowości jego ewentualnego przeciwnika jest rażącym złamaniem wcześniejszych ustaleń.

Właśnie z tego powodu irańska federacja została zawieszona w prawach członka światowych władz judo. Sam Mollaei po Mistrzostwach Świata w Japonii nie wrócił do kraju i przygotowuje się w Niemczech do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich, choć nie wiadomo czy będzie mógł w nich w ogóle wystąpić.

Iran od czasu Rewolucji Islamskiej z 1979 roku nie utrzymuje kontaktów dyplomatycznych z Izraelem, nie uznając w ogóle istnienia państwa syjonistycznego. Właśnie z tego powodu Iran prowadzi politykę bojkotu Izraela na wszystkich szczeblach, a zasada ta obejmuje także rywalizację sportową.

Na podstawie: ijf.org, time.com.