Komik i aktor Wołodymir Zełenski wygrał wczorajsze wybory prezydenckie na Ukrainie, zdecydowanie pokonując dotychczasową głowę państwa, czyli oligarchę Petra Poroszenkę. Czołowe izraelskie media komentując wczorajsze głosowanie podkreślają, że gwiazda serialu „Sługa Narodu” ma żydowskie pochodzenie.

Nowy ukraiński prezydent urodził się w 1978 roku w Krzywym Rogu, zaś jego rodzice byli miejscowymi Żydami. Zełenski nie ukrywa przy tym swojego pochodzenia, stąd podczas kampanii na jego Facebook’owym profilu pojawiło się chociażby zdjęcie z jego wizyty w synagodze, na którym widnieje w mycce wraz ze swoimi znajomymi, nazywając ich „gangiem jerozolimskim”.

Od dawna jego żydowskie pochodzenie podkreślają izraelskie media, które zwracają dodatkowo uwagę na fakt, iż Zełenski zrobił karierę głównie dzięki ukraińsko-izraelskiemu oligarsze Ihorowi Kołomojskiemu. Nie powinno więc dziwić, że dzisiaj syjonistyczni dziennikarze pieją wręcz z zachwytu nad nowym prezydentem Ukrainy.

Anglojęzyczne serwisy „The Times Of Israel”, „Haaretz”, „YnetNews” czy „Jerusalem Post” piszą więc wprost o „zwycięstwie żydowskiego komika”, który ma być nadzieją Ukraińców po nieudanej prezydenturze Poroszenki.

Na podstawie: jpost.com, ynetnews.com, timesofisrael.com, haaretz.com.