Już jutro niemieccy czytelnicy będą mogli zakupić egzemplarze tabloidu „Bild”, do którego dołączone zostaną papierowe żydowskie jarmułki do złożenia. W ten sposób najpopularniejsza niemiecka gazeta promuje solidarność ze społecznością żydowską, coraz bardziej zagrożoną atakami ze strony swoich przeciwników.

Każda osoba kupująca w sobotę egzemplarz niemieckiej bulwarówki będzie mogła wyciąć papierową jarmułkę, aby następnie ją złożyć i założyć na głowę udając się w miejsca publiczne. Tak „Bild” postanowił zareagować na wezwania do demonstracji solidarności z Żydami, którzy według niemieckiego rządowego komisarza ds. antysemityzmu Felixa Kleina mogą czuć się zagrożeni.

Według urzędnika tylko od końca ubiegłego roku odnotowano wzrost liczby „antysemickich” ataków o blisko 20 proc., zaś ogółem przez cały 2018 rok służby otrzymały informacje o blisko 1,8 tys. atakach fizycznych i słownych na przedstawicieli mniejszości żydowskiej. Jednocześnie według Kleina rzeczywista liczba takich zdarzeń jest wyższa, bo część poszkodowanych nie zgłasza ich na policję.

Konserwatywny minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann wezwał natomiast Żydów do noszenia się jarmułek, ponieważ ostrzeżenie Kleina jest równoznaczne z „ustępowaniem skrajnej prawicy”. Kanclerz Angela Merkel przyznała z kolei, że wśród Niemców „zawsze była pewna liczba antysemitów”.

Na podstawie: welt.de.